Celestia

Celestia je voľne šíritelný real-time vesmírny simulátor ktorí zobrazuje náš vesmír v troch dimenziách. Je odlišný od väčšiny programov ktoré sú na týchto stránkach, Celestia nie je obmedzená iba na zobrazenie povrchu Zeme.

Môžete cestovať po všetkých častiach slnečnej sústavy, po viac ako 100,000 hviezdach, alebo dokonca až za galaxiu. Celá cesta v Celestii je neprerušovaná; detailné zväčšenie Vám umožňuje preskúmať vesmír v obrovskej mierke, zhluk galaxie môžete vidieť iba niekoľko metrov od kozmickej lode :)

Rozhranie 'point-and-goto' (bod a choď) vytvára jednoduchú navigáciu naprieč vesmírom k objektom, ktoré chcete navštíviť. Celestia Vás určite uchváti detailnými textúrami, mapami častí planét… tento program určite stojí aspoň za odskúšanie a malé precestovanie…

Čo o programe napísalo PC Revue:

Celestia je program, ktorý verne zobrazuje a simuluje našu slnečnú sústavu a pohyb v nej, dal by sa prirovnať k programu Google Earth len v astronomickom rozsahu. Spracované sú všetky planéty slnečnej sústavy a takisto niekoľko planetoidov a asteroidov. Zaujímavosťou programu sú možnosti nastavenia a simulácie diania vo vesmíre. Používateľ má možnosť urýchliť čas a pozrieť si, ako bude naša sústava vyzerať o niekoľko miliónov rokov. Pre tento program existuje množstvo doplnkov, ktoré prácu s ním spravia ešte zaujímavejšou. Dôležité sú najmä stiahnuteľné textúry, ktoré umožňujú rapídne zvýšiť kvalitu zobrazovaných objektov. Nie je problém dodať nové objekty do existujúcej slnečnej sústavy či vytvoriť úplne nové solárne systémy. Dokonca je tu možnosť integrácie sci-fi doplnkov, napríklad rôznych vesmírnych lodí, základní či planét s rozličnými druhmi mimozemšťanov z populárnych filmov. Možnosti rozšíriteľnosti tohto programu sú naozaj veľmi veľké, a keďže ide o open source projekt, môže si každý vytvoriť vlastný vesmír a pohybovať sa v ňom.  

Stručné informácie, download: