Sky Charts - Cartes du Ciel

Tento program je určený pre vykresľovanie máp oblohy s použitím 16 katalógov hviezd a hmlovín. Taktiež obsahuje i pozície planét, asteroidov a komét.

Účelom tohto programu je vytvárať rôzne mapy pre jednotlivé pozorovania. Veľké množstvo parametrov Vám pomôže vybrať konkrétny alebo automatický používať z niekoľkých katalógov, farieb a veľkostí hviezd a hmlovín, rôzne zobrazenia planét, menoviek a sieti pre orientáciu, polohovať obrázok na pozadí, nastaviť podmienky pozorovania a mnoho viac. Všetky tieto vlastnosti robia tento atlas viac vybavenejším ako obyčajné planetária. Pozrite si prosím popis katalógov v dokumentácií a vyhlásenia o používaní katalógov a ako ho získať. Pre väčšinu z týchto katalógov musíte použiť binárnu verziu, ktoré sú k dispozícií na domovskej stránke.

Čo o programy napísalo PC Revue:

Tento program predstavuje poloprofesionálny softvér na obsluhu teleskopu, pretože disponuje možnosťou nastaviť teleskop s motorickým pohonom na základe ovládača dodávaného k teleskopom. Vďaka tomu je sledovanie oblohy naozaj pohodlné. Dokáže overovať stav orbitálnych telies, aby nedochádzalo k omylu, vyhľadáva vesmírne telesá z internej databázy a, samozrejme, dokáže simulovať rôzne časové priebehy.

Stručné informácie, download:

 

  • Približná veľkosť: 4 MB (základný balík)
  • Jazyk: anglický, slovenský (aj pomocník), český, francúzsky…
  • Obmedzenie: freeware + source code (Delphi 5)
  • Operačný systém: Window, MAC OS, Linux

 

 

 

   

Možná chyba v programe:

Ak sa aj Vám nedarí spustiť tento program - pri štarte vypíše chybu v render-ovi a namiesto oblohy sa zobrazí čierna plocha… Tak skúste toto: v adresári, kam ste Cartes du Ciel nainštalovali nájdite a spustite súbor “options.exe”. V ňom som vypol a zapol OpenGL (tušim 6. možnosť) a potom už išiel :-) → ak prídete na lepší spôsob napíšte mi na riskar@vesmir.sk.