Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

sondy:giotto [05.10.2016 18:55] (aktuálne)
Riadok 1: Riadok 1:
 +====== Giotto ======
 +
 +
 +[[https://​static.vesmir.sk/​fileadmin/​images/​msondy/​gio/​giotto.jpg|{{https://​static.vesmir.sk/​fileadmin/​images/​msondy/​gio/​lit/​giotto.jpg |}}]] Sonda Giotto bola vypustená roku 1985 k Halleyho kométe. Táto sonda priniesla ESA vari najväčšiu publicitu v jej histórii. Keď sonda z 13. na 14. marca 1986 preletela vo vzdialenosti iba necelých 605 km od kométy, počínala si skutočne obdivuhodne a bola skvelou demoštráciou úžitku medzinárodnej spolupráce pre veľké vedecké ciele. Získala prvé zreteľné snímky jadra kométy a tiež množstvo ďaľších údajov o tomto telese. Avšak to ešte nebolo všetko. Giottova misia sa predĺžila a v júli 1992 sonda preletela len 200 km od jadra Grigg-Skjellerupovej kométy, čo bolo v tom čase asi 210 miliónov kilometrov od Zeme. Giotto tak zaznamenal niekoľko rekordov,​medzi ktoré patrí aj jeho prvenstvo medzi hibernovanímy a znovu oživenými diaľkovými sondami; bol prvou sondou, ktorá sa vrátila z väčšej vzdialenosti a pred reaktiváciou a presmerovaním na let k ďalšej kométe obletela Zem; a je jedinou sondou, ktorá sa stretla s dvoma kométami - druhá z nich bolo najtesnejším priblížením,​ aké sa doteraz podarilo.
 +
 +
 +[[https://​static.vesmir.sk/​fileadmin/​images/​msondy/​gio/​giotto_halley.jpg|{{https://​static.vesmir.sk/​fileadmin/​images/​msondy/​gio/​lit/​giotto_halley.jpg|
 + }}]] jadra Halleyovej kométy, ktorí vyhotovila sonda Giotto.
 +
 +===== Technické údaje o sonde: =====
 +  * **Dátum štartu:** 2. Júla 1985
 +  * **Miesto vypustenia:​** Francúzska Guayana
 +  * **Rozmery:​** Priemer 1,81 m; Výška: 1,6 m
 +  * **Nosná raketa:​**Ariane 1 (V-14)
 +  * **Vzletová hmotnosť:​** 960 kg
 +  * **Napájanie:​** Solárne panely (196 W)
 +  * **Plánovaná aktívna životnosť:​** 2 roky
 +  * **Hlavné vedecké prístroje:​** TV kamera, Neutrálny hmotový spektrometer,​ Iontový spektometer,​ Spektrometer prachových častíc, Dopadový detektor, refrakčný fotometer.