Malý voz (Ursa minor, UMi)

Predstavuje podľa gréckej bájky Arkasa, syna arkadskej princeznej, s ktorou spoločne bol prenesený na oblohu, keď ju chcel v nevedomosti, premene - ňu na medvedicu, zabiť kopijou.

Alfa UMi - Polárka sa nachádza najbližšie zo všetkých hviezd, viditeľných prostým okom, k nebeskému poľu, od ktorého je vzdialená asi 1 stupeň.

Neďaleko nej sa nachádza slabšia hviezda 9m. Je zároveň premennou hviezdou. Súhvezdie nie je samo napadne a pri jeho vyhľadávaní je vhodne vychádzať od Veľkého voza. Keď sme už pri najsevernejšom súhvezdí, tak si popíšeme aj súhvezdie Draka (Draco) DRA. Grécky hrdina Herakles (Herkules) v svojom živote vykonal veľa slávnych činov. Pri plnení jedného z nich, keď putoval za zlatými jablkami do záhrady Hesperidiek, musel premôcť veľkého draka, ktorý záhradu strážil. Za vernú službu bol strážca prenesený na oblohu jeho veliteľkou, bohyňou Hérou.

Alfa DRA - Thuban je horúcou hviezdou s povrchovou teplotou 10 000 K. Je spektroskopickou dvojhviezdou s obehom 51 rokov. Je zaujímavé, že hoci je podľa označenia prvou hviezdou súhvezdia, podľa jasnosti je dnes až na štvrtom mieste. Pravdepodobne sa jeho jasnosť zmenila v priebehu dlhých desaťročí, ktoré uplynuli od klasifikácie hviezd. Dnes je tu najjasnejší Etamin - gama DRA. V jeho blízkosti sa nachádza radiant meteorického roja Drakonid, ktoré sú v činnosti okolo 10.10.