Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

suhvezdia:velky-voz-ursa-maior-uma [26.11.2014 20:16] (aktuálne)
Riadok 1: Riadok 1:
 +====== Veľký voz (Ursa Maior, UMa) ======
 +
 +
 +Preklad latinského slova je Veľká medvedica, používa sa často aj u nás. Vytvorili ho staré kultúrne národy v Stredomorí. Podľa gréckej mytológie predstavuje táto medvedica princeznú Callisto, ktorá svojou krásou vzbudila žiarlivosť u bohyne Héry a tá ju premenila na zviera. Pri poľovačke sa raz k nej priblížil jej syn Arkas a namieril na svoju matku kopiju. Vládca bohov Zeus, aby zabránil hroznému činu, premenil Arkasa na malého medveďa (naše súhvezdie Malého voza).
 +
 +
 +Toto súhvezdie je na našej oblohe zo všetkých najznámejšie. Jednak pre svoju typickú polohu, jednak pre pomerne jasné hviezdy. Je zároveň východiskom pri orientácii na oblohe a pri meraní času pomocou hviezd.
 +
 +
 +K najznámejším hviezdam tu patrí dvojhviezda dzeta UMa a g UMa pomenovane Mizar a Alkor. Obidve hviezdy sú od seba vzdialené 11 min. a preto sa dajú ľahko rozlíšiť. Mizar sám je dvojhviezdou so zložkami vo vzdialenosti 14". Rozlíšime ich už silnejším triédrom. Alkor i obidve hviezdy Mizara sú však spektroskopickými dvojhviezdami,​ takže celá sústava je 6-členná.
 +
 +
 +Ksi UMa je nádhernou dvojhviezdou so zlatožltými zložkami, ktoré bývajú označované ako "​nebeské diamanty"​. Obiehajú okolo seba raz za 60 rokov. Každá je opäť spektroskopickou dvojhviezdou.
 +
 +
 +Planetárna hmlovina M 97 pre svoj zvláštny výzor dostala pomenovanie Sovia hmlovina. Podobá sa hlave tohto vtáka.
 +
 +
 +V oblasti súhvezdia nájdeme aj niekoľko jasnejších galaxii, z ktorých M81 a M82 sú viditeľné väčším triédrom. Nájdeme ich tak, že spojíme Phekdu a Dubhe myslenou čiarou, ktorú potom predĺžime o rovnakú vzdialenosť smerom za zadnú časť Veľkého voza. Iná galaxia, M 101, vytvára vrchol rovnostranného trojuholníka s hviezdami Benetnash a Mizar.
 +