Príjmače GPS

Medzi významných výrobcov príjmačov pre GPS pre geodetické účely patrí nepochybne i firma Zeiss. Jedným z týchto príjmačov je aj GePoS RD 24. Dokáže vyhodnocovať frekvencie L1 a L2. Presnosť tohto prístroja je 5 mm. Energiu mu dodávajú 6V batérie. Jednotlivé merania sa ukladajú do jeho pamäte, ktorú predstavujú PCMCIA karty s kapacitou od 1 do 10 MB.

Rozmery: 215 x 245 x 135 mm Váha: 2,9 kg

Okrem príjmačov GPS pre geodéziu, existujú aj rôzne príjmače pre širokú verejnosť. V poslednej dobe sa začínajú rozširovať príjmače pre bežného používateľa, ktoré mu poskytujú informácie o jeho polohe. Nie príliš vysoká presnosť týchto prístrojov (rádovo desiatky metrov) umožnila ich cenovú dostupnosť (vzhľadom na veľmi presné geodetické prístroje).

Casio GPS watch:

Firma Casio uviedla na trh 8. Januára 1999 špeciálny GPS príjmač vo veľkosti náramkových hodiniek. Tieto hodinky sú skutočne veľmi užitočné, oznámia Vám polohu, kde sa práve nachádzate, zaznamenajú Vašu cestu, prípadne Vás budú viesť tam, kam ich naprogramujete. Na displeji hodiniek môžeme nájsť dátum, deň v týždni, hodiny, minúty, sekundy, AM/PM. Je tiež zabezpečená automatická korekcia času podľa údajov z GPS (atómové hodiny na každej družici), časová korekcia podľa časového pásma, letný/zimný čas. Ďalej alarm a dvojsekundové podsvietenie displeja po aktivácii. Baterka však bohužiaľ vydrží približne na 600 určení polohy.

Rozmery: - displej : 17,5×20,8mm - komplet : 64,7×65,8x29mm Váha : 148g


			Existujú však aj ďalšie príjmače, ktoré sú však o niečo väčšie ako Casio GPS watch, ale tiež poskytujú viac možností a dlhšiu prevádzku.