Software

V tejto sekcii nájdete podľa nás zaujímavý software, ktorý sa týka astronómie alebo je ináč užitočný pre bežného používateľa počítača.

 

Vyjadrenie z testovania astronomických programov redakciou PC Revue:

V oblasti terénnych programov na sledovanie oblohy nás pri testovaní najviac oslovil program WinStars 2.0, keďže disponoval kvalitným 3D rozhraním, rozsahom ponúkaných funkcií a takisto rôznymi módmi zobrazenia. Tomuto programu v trochu jednoduchšom vyhotovení sekunduje SkyChart 3.0.1.0, ktorý ponúka obdobné možnosti pozorovania, no nie je 3D, zato je prehľadný a funkčne veľmi dobre nadimenzovaný na reálne sledovanie oblohy. Na putovanie po vesmíre je určený program Celestia, pri ktorom nám vyhovovali najmä rôzne doplnky a skiny pre existujúce telesá.

Novinkou na tejto stránke je kategória TESTOVACÍ SOFTVÉR. V súčasnosti je k dispozícii softvér pre pozorovateľov meteorických rojov.

Domáce planetárium a pozorovanie oblohy

**Skymap Pro** - domáce observatórium

SkyMap kombinuje komplikované planetárium a schopnosť podrobne vykresľovať mapu so schopnosťou jednoducho zobrazovať detailné informácie o niekoľko miliónovom počte odlišných objektov - hviezd, planét, galaxií, hmlovín, a iných…

**WinStars** - kvalitný freewarový program s množstvom add-ons 

WinStars je úplné planetárium, verne zobrazuje hviezdnu oblohu, ako ju vidíme kdekoľvek na zemi, v ktorýkoľvek deň. S kliknutím myši je možné zobraziť informácie o všetkých objektoch zobrazených týmto programom. WinStars je freeware (teda zadarmo), niektoré dáta však fungujú len pri kúpe platenej verzie.

**Hallo northern sky** - voľne šíriteľné planetárium pre operačný systém Windows.

Voľne šíriteľné planetárium pre operačný systém Windows. Je voľne šírený s 26 000 deepsky objektami a a všetkými hviezdami do veľkosti (magnitúdy) 12 a originálnimi GSC CD's, GSC-ACT alebo USNO UCAC2 do veľkosti 16. Zobrazuje všetky planéty, Mesiac, Slnko, mesiace Saturna, Jupitera, Marsu, Uránu and Neptúna, niekoľko tisíc asteroidov a komét.

**Cartes du Ciel** - voľne šíriteľné planetárium aj po slovensky.

Účelom tohto programu je vytvárať rôzne mapy pre jednotlivé pozorovania. Veľké množstvo parametrov Vám pomôže vybrať konkrétny alebo automatický používať z niekoľkých katalógov, farieb a veľkostí hviezd a hmlovín, rôzne zobrazenia planét, menoviek a sieti pre orientáciu, polohovať obrázok na pozadí, nastaviť podmienky pozorovania a mnoho viac.

**Albiero** - české počítačové planetárium ktoré obsahuje hviezdy do 12. mag…

Obsahuje hviezdy do 12. mag, polohy planét a 950 planétiek, deep-sky objekty, dvojhviezdy, premenné hviezdy. Obsahuje hviezdy z katalógu SAO do 9.0 mag (čo je vyše 180 tisíc hviezd) a informácie o ich spektre, polohy planét, Mesiaca a Slnka s chybou 5“ až 20”, pre nich je možné zobraziť detailné informácie o súradniciach (topocentrickej, geocentrickej, heliocentrickej/eklipikálnej, rovníkovej), elementoch dráhy a významných úkazoch,

**Nebeský kalendár** - astrologicko-astronomický program.

Astrologicko-astronomický program. Výpočet polohy Slnka, Mesiaca a planét, západov a východov planét, fáz Mesiaca…, výpočet horoskopu, aspekty, astrologické domy, stálice, citlivé body, Čierna Luna, Vertex, planétky, natívny a partnerský horoskop, tropický i siderický horoskop, výpočet biorytmov, numerológie, tattvy. Všetko pre akékoľvek miesto na Zemi a pre akýkoľvek dátum od roku 1800 do roku 2100.

**Nočná obloha** - počítačové planetárium, súčasťou je i Editor súhvezdí a Vesmír na dlani.

Počítačové planetárium. Súčasťou je i Editor súhvezdí a Vesmír na dlani - pomôcka pre rýchly prístup k informáciam z hlavného panelu Windows. Okrem štandardných funkcií program umožňuje výpočet fáz Mesiaca, prehľad meteorických rojov, Messierových objektov, výpočet polôh Jupiterových mesiacov a mnoho ďalšieho. Súčasťou sú pripravené databázy planétok a komét, ktoré možno jednoducho dopĺňať.

**Satscape** - program, ktorý dokáže vypočítať a ukázať polohu až 500 satelitov naraz.

Program, ktorý dokáže vypočítať a ukázať polohu až 500 satelitov naraz z viac ako 8000 tisíc na obežnej dráhe. Ich polohu zobrazí v prehľadnej tabuľke, ale tiež graficky pomocou niekoľkých možných pohľadov.

**Orbitron** - jeden z najlepších programov na sledovanie satelitov.

Orbitron je satelitný sledovací systém pre rádioamatérov a pozorovateľov satelitov. Môžu ho tiež využiť profesionálny meteorológovia, prevádzkovatelia satelitných spojov, záujemcovia o UFO a astrológovia. Program zobrazuje polohu satelitov v ľubovoľnom okamihu (v reálnom alebo simulovanom čase). Je ZDARMA a podľa názorov tisícov užívateľov z celého sveta je pravdepodobne jedným z najlepších programov na sledovanie satelitov. Vyskúšajte si ho !

**Obloha** 2011 - simulátor hviezdnej oblohy 

Simulátor hviezdnej oblohy s množstvom prídavných funkcií pre dobrú orientáciu na oblohe v zadanom čase. Podporuje tvorbu vlastného obzoru, animáciu, zobrazuje radianty meteorických rojov. Obsahuje katalóg SAO s hviezdami do 10. magnitúdy, Messierov katalóg a polohy niektorých význačnejších objektov. 

**Metshow** 2011 - pomôcka pre pozorovateľov meteorov

Pomôcka pre pozorovateľov meteorov obsahujúca databázu meteorických rojov zaradených v databáze IMO, umožňuje zistiť aktuálnu polohu radiantu roja, momentálne aktívne roje, dĺžku časti noci, keď je Mesiac nad obzorom, výšku radiantu nad obzorom, “trojuholníky”, výpočet ZHR a ďalšie nástroje.

**Súhvezdia** - program vhodný pre výuku orientácie na oblohe.

Program vhodný pre výuku orientácie na oblohe, vhodný aj pre menšie deti, poskytuje informácie o súhvezdiach, o častiach oblohy viditeľných v rôznych ročných obdobiach a o jednotlivých hviezdach. Okrem toho obsahuje hru - puzzle hviezdnej oblohy.

Testovací softvér

**WndMain** - program pre pozorovateľov meteorických rojov

Program je vytvorený ako práca SOČ (Stredoškolskej odbornej činnosti) pre pozorovateľov meteorických rojov s prepojením na databázu IMO. Umožňuje komplexnú textovú aj grafickú analýzu napozorovaných dát. Samozrejmosťou je import a export dát. Závery z testovania (klady, zápory a návrhy) nám prosíme zasielajte na adresu redakcie.

 

3D prechádzky vesmírom

**Celestia** - výborný program na “prechádzku” vesmírom v 3D

Celestia je voľne šíritelný real-time vesmírny simulátor ktorí zobrazuje náš vesmír v troch dimenziách. Je odlišný od väčšiny programov ktoré sú na týchto stránkach, Celestia nie je obmedzená iba na zobrazenie povrchu Zeme. Môžete cestovať po všetkých častiach slnečnej sústavy, po viac ako 100,000 hviezdach, alebo dokonca až za galaxiu. Celá cesta v Celestii je neprerušovaná.

 

**Stellarium** - astronomický program, ktorý zobrazuje reálnu podobu vesmírnych telies.

Astronomický program, ktorý pomocou OpenGL technológie zobrazuje reálnu podobu vesmírnych telies presne tak, ako keby ste ich videli cez niektorý z teleskopov. Databáza obsahuje viac ako 120 000 hviezd z Hipparchos katalógu s názvom a informáciami.

**Eyes on the Solar System** - 3D prostredie plné reálnych dát z misií NASA

Program v internetovom prehliadači bez potreby inštalácie. Zobrazuje celú slnečnú sústavu v reálnom čase. Okrem Slnka, planét a ich mesiacov s precíznymi textúrami, zobrazuje aj väčšie asteroidy a družice (ich 3D modely). Môžete sa voľne pohybovať v priestore a čase. Skúmajte vesmír zo svojho počítača. Sledujte trajektórie planét a družíc alebo sa pozrite, ako vidí slnečnú sústavu Voyager 2. Je to na vás.

**WorldWide Telescope** - astronomický program umožňuje skúmať vesmír, prináša najlepšie obrázky z pozemných aj vesmírnych teleskopov a kombinuje ich s 3D navigáciou

WorldWide Telescope (WWT) vám umožňuje skúmať vesmír, prináša najlepšie obrázky z pozemných aj vesmírnych teleskopov a kombinuje ich s 3D navigáciou. Môžete voľne cestovať po slnečnej sústave a robiť fantastické zábery vo foto-móde(textúry planét sú detailné a v HD kvalite), pozerať nočnú oblohu a získať informácie o tisíckach objektov. K dispozícii sú aj panoramatické zábery z roverov Spirit, Opportunity, Phoenix a Pathfinder a z niektorých misií Apollo.

 

Ostatné

**Seti@home** - hľadanie mimozemských signálov na Vašom počítači

Projekt SETI, ktorý má za cieľ zachytiť veľkými rádioteleskopmi signály vysielané mimozemskou civilizáciou. Tento program slúži na to, aby sa aj váš počítač spolupracoval na spracovaní malej časti prijatých signálov.

 

**Home Planet** - program umožňujúci zobrazenie priebehu dňa na Zemi a dráh satelitov.

Program umožňujúci zobrazenie priebehu dňa na Zemi, fáz Mesiaca a tiež veľké množstvo dráh satelitov a družíc okolo Zeme.

 

**Amiglobe 2002** - atlas sveta s databázou s informáciami o asi 200 krajinách sveta.

Atlas sveta s databázou s informáciami o asi 200 krajinách sveta. Program umožňuje zobrazenie v piatich typoch projekcií vrátané plochej, Petersovej, Mercatorovej a sférickej. Priblíženie detailov ktorejkoľvek oblasti je možné až na úroveň miest, riek a najväčších vrcholov. Po zobrazenej mape sa môžete pohybovať pomocou kurzorových šípok. Prístup k najväčším mestám a krajinám je urýchlený rozbaľovacím zoznamom.

Programy týkajúce sa tvorby záznamov napozorovaných dát sú prístupné pre členov projektu Pozorovateľská sieť na interných stránkach projektu.