Deep Space 2
Dodatočne k sonde pripojili aj experiment Deep Space 2, z programu New Milenium, ktorý stojí 26 miliónov dolárov. Ide o dvojicu identických penetrátorov, inštalovaných na boku sondy, ktorá ich odhodí vo výške 2200 km. Po prelete atmosférou a po oddelení aerodynamických štítov dopadnú na povrch Marsu rýchlosťou 200 m/s, takže preťaženie dosiahne 25 000 G. Hmotnosť penetrátora po dopade je 3 kg. Cieľ: zaboriť púzdra do hĺbky 2 metrov, zatiaľčo “golier” s vysielačkou ostane na povrchu. Celých 50 hodín budú vysielať údaje o vodnom ľade z miest asi 100 km vzdialených od miesta pristátia sondy Mars Polar Lander. Penetrátory majú predbežne iba technické označenie, NASA ich pokrstí až koncom marca, po vyhodnotení všetkých návrhov.
Túto misiu bude s napätím sledovať bezmála milión detí z celého sveta, ktorých mená, zapísané na mikročipe dopraví Mars Polar Lander na červenú planétu. Celý americký program je iba o niečo drahší ako holywoodský film Vodný svet. Hlavným cieľom je pátranie po vode.Hlavnou úlohou je hľadanie stôp po klimatických zmenách. Zistenie koľko vody na tejto susednej planéto kedysi bolo a koľko jej tam doposiaľ ostalo, môže rozhodujúcim spôsobom prispieť k odpovedi na klúčovú otázku: Začal kedysi na Marse naozaj vznikať život tak, alebo podobne ako na Zemi ?
Technické údaje o sonde:
- Štart sondy: 3. januára 1999
- Hmotnosť sondy: 576 kg (pristávací modul 290 kg, palivo 64 kg, ochranný štít 140 kg, orbitálny modul s prístrojmi 82 kg)
- Rozmery: pristávací modul: výška 1,06 m, šírka 3,6 m
- Energetický systém: slnečné panely (orbitálna časť 3,1 m2, pristávací modul 2,9 m2), akumulátory
- Technické vybavenie: MARDI (Mars Descent Imager), MVACS(Mars Volatiles and Climate Surveyor), stereokamera SSI(Surface Stereo Imager), súbor meteorologických čidiel
- MET, robotický manipulátor s dĺžkou 2 m, analyzátor TEGA (Thermal and Envolved Gas Analysis), laserový “radar” LIDAR (Light Detection and Ranging) a Deep Space 2.