Nozomi (Planet-B)

Vlani v lete odštartovala prvá japonská sonda. Japonsko je po Rusku a USA jedinou krajinou, ktorá má samostatný(a veľmi úspešný) medziplanetárny program: prvé japonské sondy, Sakigake a Suisei (Planet A) vzlietli už pri návrate Halleyovej kométy; v roku 1990 bola vypustená sonda MUSES-A(Hiten) so subsatelitom Mesiaca-Hagoromoro. Na konci budúceho roka bol odsunutý štart sondy Lunar-A (družica Mesiaca, vybavená penetrátormi), roku 2002 by mala odštartovať sonda MUSES-C, ktorá by mala priviesť horniny z asteroidu Nereus. Ďaľším projektom bude podľa riaditeľa kozmodrómu Kagoshima, družica merkúra.

Planet-B je marťanská sonda s technickým označením SS-18. Symbolické meno Nozomi-Nádej dostala až po štarte. Projekt stál asi 100 miliónov dolárov; vedie ho výskumný ústav ISAS, konštrukčné práce vykonala firma Nippon Electric Corp. Hmotnosť sondy pri štarte 541 kg, z toho 282 kg pripadlo na palivo. Nozomi vzhľadom pripomína Ulysses. Základné teleso má tvar osembokého hranola s priemerom 2 m,výškou 0,58 m. Na hornej časti je parabolická anténa s priemerom 1,6 m, na spodnej strane raketový motor. Celková výška sondy je 2 m.Pohonný systém má hlavný motor s ťahom 500 N, palivom je zmes N2O3 a hydrazín.

Priestorovú orientáciu zaisťuje 10 hydrazínových trysiek s ťahom 2,3 N. Energetický systém tvoria dva trojdielne panely slnečných batérií, ktoré sú pripevnené k hlavnému telesu ako krídla s rozpätím 6,4 m. Krídla sú vybavené kremíkovými článkami, ktoré dodávajú sonde 200 W buď priamo, alebo prostredníctvom akumulátora. K telesu sú pripojené aj dve výklopné tzče s vedeckou aparatúrou, dlhé 5 a 1,7 m a dva páry antén s rozpätím 50 m.

Riadiaci počítač s hmotnosťou 1 kg vybavili 128 bitovým procesorom. Navigačný systém obsahuje čidlá hviezd a Slnka, akcelerometre a gyroskopy. Rádiový systém pracuje súbežne na frekvenciách v pásmach X a S. Montáž sondy a elektroinštalácia boli dokončené v decembri 1997, vibračné skúšky a testy v termovákuovej komore sa uskutičnili vo februári a v marci 1998, v apríli sondu dopravili na kozmodróm.

Sonda sa zameria najmä na výskum vysokej atmosféry a ionosféry. Mars nemá magnetické pole, slnečný vietor teda preniká do atmosféry, kde dochádza k disociácii, ktorá celé milióny rokov rozkladá atmosféru Marsu. Tento proces spôsobil za tú dobu nielen rozklad, ale aj únik podstatnej časti atmosféry do okolitého priestoru. Nozomi bude merať tok unikajúceho atomárneho kyslíka, atomárneho vodíka a deutéria. Bude skúmať aj štruktúru, zloženie a dynamiku atmosféry, magnetosféru i atmosferický prach v okolí dráhy. Navyše: sonda bude fotografovať aj prachové búrky, oba mesiace Marsu aprevedie aj vysokofrekvenčnú sondáž, ktorej cieľom je hľadanie vody. Cesta sondy k Marsu má trvať 11 mesiacov. 11. 10. 1999 by mal zážeh motorov spomaliť Nozomi o 1300 m/s a usmerniť ju na elipsovitú dráhu okolo Marsu vo výške 300 km, ktorá sa postupne upraví na elipsu (150 až 27 300 km)Vedecký výskum mal trvať dva roky s možnosťou predĺženia. Ibaže problémy s uvedením sondy na medziplanetárnu dráhu zmenili aj pôvodné plány. Na heliocentrickej dráhe ostane Nozomi až do decembra 2003, keď jej na priblíženie k planéte bude stačiť minimálny impulz. Až potom so sklzom 4 rokov, sa usadí na dráhe Marsu, ak pravda bude tak dlho fungovať. Veľká spotreba paliva pri manévroch môže mať fatálne následky.

Technické údaje o sonde:

  • Hmotnosť: 540 kg (282 kg paliva)
  • Cena projektu: 100 miliónov dolárov
  • Dátum a miesto štartu: 3. júla 18:12 UT, kozmodróm Kagoshima
  • Napájanie: Slnečné batérie príp.akumulátor (200 W)